מגדלי עזריאלי,

תל אביב

החברה הייתה הקבלן הראשי אשר ביצע את בניית מרכז עזריאלי עבור קבוצת עזריאלי.

העבודה כללה בניית 5 מפלסי חניון, 3 מפלסי קניון, מגדל משולש של 42 קומות, מגדל עגול של 48 קומות, וחציו של המגדל העגול עד קומה 13 (המגדל נעצר עקב עיכוב אישור תב"ע להמשך בנייתו).

סה"כ מגיל ביצעה בנייה של כ-350,000 מ"ר בפרויקט זה, כאשר בניית השלד של כל המבנים הנ"ל לקחה פחות מ 18 חודשים.

בניית מגדלי עזריאלי – מרכז השלום

בשנת 1984 הצטרפתי לחברת הבניה הקנדית "מגיל", הבינלאומית, שנוסדה בשנת ,1953 על ידי האדריכל לואיס מגיל. עם השנים הייתה אחראית לבניית אלפי יחידות דיור ועשרות מגדלים ברחבי העיר מונטריאול, בקנדה.
בשנת 1991 פנה אליי דוד עזריאלי ז"ל ושטח בפניי את התוכנית להקים את מגדלי עזריאלי, בתל אביב.
בזמנו לא האמנתי שהתוכנית תצא לפועל ודחיתי את הרעיון על הסף…
בשלהי 1995 חזר עזריאלי ובקש כי אשתתף בהליך הזמנה לבניית המרכז והפעם, לאחר שיחה מקיפה, נעתרתי לבקשתו והתחלתי להכין תוכניות עבודה ופעולה, לקראת השתתפות במכרז.
התכנון שהציע הקונסטרוקטור התבססה על בניה בפלדה. אני שעובד כבר שנים בבטון, הכנתי תכנית שונה לחלוטין מזו שהוצעה והסתמכה על שנים של ניסיון וביצוע פרויקטים ברחבי העולם וקנדה בפרט, כשחומר הגלם הוא בטון מסוגים שונים.
התוכנית שלי וחומרי הגלם הנבחרים, קיצרו משמעותית את לוחות הזמנים שהוצגו במקור, מ- 36 חודשי הערכה ראשונית ל-22 חודשים התחייבות חוזית, ל- 18 חודשים בפועל וחסכו עשרות אחוזים מעלויות הבנייה.
תכננתי את הבניה ע"פ תבניות, אשר באמצעותן ניתן היה לבנות קומה בחמישה ימים, בכל אחד מהבניינים במקביל. הקמתי מפעל בטון באתר עצמו, הבאתי מנהלי עבודה מקנדה שלימדו ופקחו על העבודה, משאבת בטון המסוגלות לדחוף בטון לגובה של עד 200 מטרים , בהספק של 60 מ"ק בשעה ומסוגלות לצקת בשלושה מקומות במקביל, דבר שנוצל על מנת להגביר את קצב הבניה.
הבאנו מקנדה לא רק את שיטת הבניה אלא גם את משטר העבודה, המשמעת והארגון.
מנהל העבודה הראשי, הברזלן הראשי, הטפסן הראשי וראשי צוות – שידעו בדיוק מה ואיך צריך לעשות. כל התוכניות והציוד היו מוכנים מראש ולא היה צורך להתעכב על פרטים או חוסרים לאורך הדרך.
הבנייה באתר הפכה שם דבר ולאורך כל הבנייה הגיעו ראשי הענף לראות וללמוד את הפלא…
רביב דרוקר, שהיה אז כתב נדל"ן במעריב, כתב: "'מרכז השלום' הוא דבר שלא ראינו פה. אם הגשר שנבנה מעל הירקון הוא נקודת השפל של הבנייה בארץ, 'מרכז השלום' הוא ללא ספק נקודת השיא. מי שעוקב אחר התקדמות הפרויקט הזה לא יכול שלא לשרוק בהתפעלות למראה העוצמה ונחישות שבהן הוא מתרומם" ….

מאז ועד היום אנו ב"מגיל" בונים באותה שיטת בניה, "בניה יבשה", כאן בארץ ומיישמים את אותם עקרונות ומשמעת תוך כדי שימת לב לפרטים והקפדה על בניה ירוקה בסטנדרטים הגבוהים ביותר שקיימים בשוק הבנייה בישראל.